• śr.. cze 5th, 2024

Czym jest szambo i jak działa?

Bykriskon

lis 1, 2022
szamba z betonu (3)

CZYM JEST SZAMBO?

Szambo to system oczyszczania stosowany głównie w domach, firmach i przemyśle.

System ten stosowany jest od czasów starożytnych i jest bardzo skuteczny w uzdatnianiu zwykłej wody, a więc wydalin lub innych materiałów odprowadzanych przez szamba, takich jak tłuszcze pochodzenia gastronomicznego, papier toaletowy i inne składniki biodegradowalne.

W osadnikach gnilnych kilka procesów biofermentacji odbywa się w środowisku beztlenowym, w którym drobnoustroje, bakterie, drożdże i wiele innych czynników ingerują w proces trawienia lub degradacji ludzkich ekskrementów i innych materiałów osadzonych w tych osadnikach gnilnych.

Cudowne działanie szamba jest naturalnym procesem, który zmniejsza objętość lub wielkość porcji ekskrementów lub innych materiałów do bardzo małych ilości, przekształcając je w pierwiastek osadowy, a resztę w płyny.

Z powyższego tekstu widać, że dzięki temu biologicznemu procesowi szamba są czyszczone (przy pomocy urządzeń pompujących i cysterny rzadziej).

DRENAŻ SANITARNY

Drenaż sanitarny jest uzupełnieniem systemu oczyszczania z szamba. Drenaż ten ma za zadanie odbierać wodę z szamba wolną od ciał stałych i w naturalny sposób usuwać wodę przez filtrację, a część przez odparowanie.

Dreny te w swojej funkcji nie powinny zanieczyszczać wód gruntowych, stąd dbałość o konstrukcję i projekty konstrukcyjne szamb, tak samo drenaż musi mieć ograniczone wymiary i głębokości, odpowiednie projekty, aby nie zanieczyszczać wód gruntowych.

JAK DZIAŁA SZAMBO?

Szamba pełnią funkcję oddzielania i przetwarzania odpadów, od czarnej wody, która wpada do zbiornika, po ciężkie ciała stałe osadzające się na dnie.

Ta separacja tworzy warstwę szlamu na dnie, a lżejsze pozostałości, takie jak tłuszcze i oleje, unoszą się na powierzchni szamba.

Część płynów, które pozostają z tego procesu, trafia do odpływu, dzięki czemu zbiornik stale wchodzi i opuszcza płyny, ale z czasem zbiornik wypełnia się ciałami stałymi lub odpływ osiąga swoją żywotność i zaczynają się problemy.

DLACZEGO WRAZ Z DESZCZEM ZAPADAJĄ SIĘ SZAMBA?

W porze suchej, jeśli zbiornik posiada drenaż, to generalnie nie ma normalnej ilości pobieranej wody pochodzącej z pory deszczowej, więc drenaż szamba jest utrzymywany przy mniejszej ilości wody i dlatego łatwiej wchłonąć wodę ze szamba.

W porze suchej drenaż ma zwykle niewielką ilość wody, gdy zaczynają się deszcze następuje wzrost stopnia nasiąkliwości drenażu, wynikającego z filtracji wody wytworzonej na zewnątrz w glebie, a także ilości cieczy że szambo zapewnia drenaż, w wielu przypadkach tłuszcze wytwarzane przez szambo tworzą ich film na ścianach szamba, co uniemożliwia wchłonięcie całej cieczy ze zbiornika i cieczy zewnętrznej (deszcz) to przesiąka przez ziemię. Następnie szambo zapada się napełniając wodą.
Kiedy Twój zbiornik musi być przepompowany, woda może zacząć powoli spływać z Twojego domu. Możesz zauważyć kałuże wody wokół stóp pod prysznicem lub wodę z umywalki, która powoli odpływa podczas zmywania naczyń.

Dodaj komentarz